Wszystko zaczęło się 10 lat temu na warszawskiej Woli z wielkim hukiem wyburzanego kina W-Z. Zniknięcie obiektu, który przez lata był stałym elementem zaokiennego krajobrazu Patrycji Jastrzębskiej – założycielki TBTS, dał początek refleksji na temat zmian w krajobrazie Warszawy i coraz śmielszym działaniom pod szyldem „Tu było, tu stało”.

Od tego czasu wydaliśmy serię map poświęconą ciekawym obiektom, które zniknęły z przestrzeni Warszawy, wielokrotnie upominaliśmy się o zachowanie dziedzictwa powojennego modernizmu i wywalczyliśmy uznanie za zabytek pawilon Syreniego Śpiewu Szukaliśmy też dziewczynki w za dużych butach ze zdjęcia z 1946 r., w akcję zaangażowali się ludzie z niemal całego świata, a ślady zaprowadziły nas aż do Australii . Zorganizowaliśmy setki spacerów, warsztatów i wykładów. Wspólnie z warszawiakami tworzymy Społeczne Archiwum Warszawy, które nieustannie powiększa się o nowe zbiory. Krajobraz Warszawy zmienił się od tego czasu spektakularnie, zaskakuje nas nieustannie, a przy tym motywuje do gromadzenia zdjęć i opowiadania historii o mieście, które kochamy. 

Dziękujemy, że jesteście w tym z nami!

Zapraszamy do wspólnego świętowania dziesięciolecia Tu było, tu stało w każdym miejscu na świecie i jednym w Warszawie.

18 czerwca o godz. 20 w klubokawiarni Kicia Kocia (Al. Stanów Zjednoczonych 68).

W planach mamy:

- prezentacja krótkiego filmu #10latTuByłoTuStało, który powstał dzięki niezastąpionemu wsparciu John Weston Group (produkcja)

- pokaz zdjęć ze Społecznego Archiwum Warszawy i wspólnych akcji
- loteria fantowa na rzecz Tu było, tu stało
- wzniesienie toastów specjalnie uwarzonym piwem Tu było, tu stało
- tańce, hulanki, swawole :)

Namawiamy Was również do wirtualnego świętowania i wsparcia Tu było, tu stało. Zamieśćcie w mediach społecznościowych swoje zdjęcie z dłońmi złożonymi w literę W i hasztagiem #tubyłotustało. Pokażmy, że  #mojawarszawa (ten hasztag też obowiązuje przy świętowaniu), to nasza Warszawa.

Szczegóły znajdziecie też na Instagramie @tubylotustalo.

Zapraszamy do wspólnego świętowania i dziękujemy za wszystkie wspólne działania.

 

Spacery, wycieczki rowerowe, gra miejska i przejazd kultowym „ogórkiem”. Chodźcie na Wolę!

To wyjątkowa mapa Warszawy, stworzona przez jej najmłodszych mieszkańców. Powstała na finał czwartej edycji warsztatów "Moje Miasto Warszawa".

Miłośników architektury, miejskich wrażliwców i tych, którzy o ochronie zabytków chcą wiedzieć więcej zapraszamy na tegoroczną serię bezpłatnych warsztatów dla dorosłych "Uwaga, zabytek!".

Wirus pokrzyżował plany wszystkim, również nam. Nie poddajemy się! Niezmiennie zapraszamy do wspólnego poznawania Warszawy  bez wychodzenia z domu lub w wersji plenerowej.

Do tej pory podczas czwartej edycji warsztatów "Moje Miasto Warszawa" udało nam się wspólnie m.in. zaprojektować Plac Defilad, zaplanować przyjazne dla wszystkich ulice Pragi czy skonstruować bielańskie karuzele. Nasz kalendarz podpowiada, ze w tegorocznej edycji warsztatów zostało jeszcze kilka dzielnic, którym chcemy dokładnie się przyjrzeć i sprawić, byście wiedzieli o nich więcej.

IMG 1547

Rusza wiosenna część cyklu warsztatów "Moje Miasto Warszawa". Niezmiennie zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnego poznawania miasta. Przed nami runda przez kolejne dzielnice i mnóstwo nowych budynków do zaprojektowania i wykonania.