Paweł Brudek

JESIEŃ 2016 R. NA WARSZAWSKICH FORTACH

Na przełomie lata i jesieni 2016 r. rozpoczęły się prace na kilku fortach warszawskich.

DSC01317 3

Szlak rowerowy Twierdzy Warszawa 2014

Paweł Brudek

FORT CZE / CZERNIAKÓW / PIŁSUDSKIEGO PRZY UL. IDZIKOWSKIEGO
20130502248


Twierdza Warszawa istnieje, wpleciona w urbanistyczną dżunglę współczesnej Warszawy. Miasto wchłonęło pierścień wewnętrzny twierdzy, choć wokół jego elementów wytworzyła się specyficzna peryferyjność, sprawiająca że trudno do nich dotrzeć.

Świeżo odremontowany Dom Wiejski w Chudku (nieopodal Kadzidła na Kurpiach) gościł 10 lutego miejscowego artystę, Kazimierza Chudka. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dokonań tego twórcy (przygotowana przez Elżbietę Sadłowską) na którą złożyły się rzeźby o tematyce sakralnej inspirowane sztuką ludową. Przy tej okazji podzielił się on refleksjami nie tylko z dziedziny swej twórczości, ale też bogatych doświadczeń życiowych. Stąd przywoływał on wspomnienia z podróży do tak egzotycznych rejonów świata jak Indie czy Brazylia. Prezentacja artystycznego dorobku Kazimierza Chudka zainicjowała cykl spotkań z ciekawymi ludźmi zainicjowany przez pracowników wspomnianego Domu Wiejskiego.

Słowo Mazowsze budzi szereg skojarzeń odnoszących się do wielu dziedzin życia.

Kilka z nich chciałbym Państwu przybliżyć.

Najbardziej oczywistym wydaje się skojarzenie Mazowsza z krainą historyczną zamieszkiwaną przez jedne z plemion Słowian Zachodnich - Mazowszan. Przyłączone do organizacji państwowej  Polan stają się cześcią władztwa pierwszych Piastów, wybija się na niezależność za Masława, ponownie wraca do Polski i staje się dzielnicą Państwa Polskiego odbudowanego po kilkunastoletniej zawierusze przez Bolesława Odnowiciela. 

Mazowszanie jako tacy znikają w pomroce dziejów, natomiast historia odnotowuje powstanie  Księstwa Mazowieckiego, które trwa prawie cztery stulecia i ponownie powraca na łono Państwa Polskiego.

Skoro tak to również książeta mazowieccy, znani nam jako patroni ulic, osiedli, terenów zielonych w prawie każdym mazowieckim mieście. 

Mazowsze to także nazwa wielce zasłużonego zespołu pieśni i tańca, który pod nazwą  Państwowego Zespółu Ludowego Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego wykonuje repertuar taneczno-wokalny odwołujący się do prostej sztuki ludowej i przedstawiajacy ją  w uszlachetnionej, wysublimowanej formie artystycznej.

Mazowsze to również nazwa zespołu piłkarskiego z Grójca, który od lat rywalizuje w trzeciej i czwartej lidze.

 

 

Tykocin: Perła i Duma Podlasia

 

Barokowy kościół pw. Trójcy Świętej, rozległy plac z usytuowanym centralnie pomnikiem Stefana Czarnieckiego, nastrojowy stary rynek, świetnie zachowana synagoga, pełne pamiątek muzeum po niegdyś zamieszkującej tu społeczności żydowskiej oraz wzmiankowany w sienkiewiczowskim „Potopie" zamek. A to tylko ważniejsze spośród licznych atrakcji jakie ma do zaoferowania Tykocin, bezapelacyjnie jeden z najurokliwszych zakątków naszej diecezji.

Paweł Brudek

Historia fortu Bema 1886 – 2010

Otoczony dziś prawie całkowicie osiedlem mieszkaniowym „Leśne” fort Bema pozostaje najlepiej zachowanym i największym dziełem obronnym rosyjskiej Twierdzy Warszawa. Wyłania się nagle spomiędzy niskich bloków mieszkalnych, imponując rozległością swojej przestrzeni i jej świetnym zakomponowaniem w układ forteczno-parkowy. Dostać się do niego można od strony osiedla Koło idąc ulicą Księcia Janusza, którą jeszcze przed wojną nazywano po prostu szosą forteczną albo wojenną, pokrytą ułożonym jeszcze przez Rosjan brukiem, przechodzącą w ul. Księcia Bolesława. Mimo łatwej dostępności fort pozostaje obiektem którego bogata przeszłość jest całkowicie obca współczesnym Warszawiakom.