2011-10-21 tu-bylo-tu-stalo-mapa 

 W październiku 2011 r. ukazała się drukowana mapa "TU BYŁO TU STAŁO. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r."

 


Projekt “TU BYŁO, TU STAŁO”, dotąd istniejący jako mapa internetowa teraz został zrealizowany w formie drukowanej.

  


Publikacja zawiera opisy i zdjęcia dwudziestu wybranych, wyburzonych obiektów, które zniknęły z przestrzeni miejskiej Warszawy po roku 1989. Znajdujące się na mapie budynki niejednokrotnie były przykładem interesującej myśli architektonicznej swego czasu, posiadające wartość estetyczną bądź kulturową. Są to zarówno obiekty, które zostały wyburzone w atmosferze skandalu, jak Supersam czy parowozownia, ale także te, o których wyburzaniu nie było tak głośno, np. willa Batorówka w Wawrze czy skocznia narciarska na Mokotowie. Istotne było, aby pokazać różnorodność wyburzonych obiektów, dlatego na mapie znalazły się budynki z różnych okresów powstania (najstarsza budowla pochodzi z 1860 r., a najmłodsza z lat 80 XX w.), różnorodne stylistycznie (często o wysokiej wartości artystycznej – znamienne jest, że aż 10 budynków to obiekty modernistyczne) oraz o zróżnicowanym charakterze (poprzemysłowe, mieszkalne czy użyteczności publicznej).

 

 

 

Wskazując na wyburzenia budynków dokonane po 1989 r. publikacja ma m.in. na celu zachowanie i popularyzację wiedzy o dziedzictwie architektonicznym Warszawy. Projekt, wpisujący się w zagadnienie “użycie i nadużycie przestrzeni publicznej”, ma także wskazać na zjawisko, jakim jest zaniedbanie, a w efekcie końcowym znikanie interesujących obiektów stolicy. Może być również głosem w społecznej dyskusji o tym jakie budynki powinny być bezwzględnie zachowane, a które muszą ustąpić nowej zabudowie. Idea mapy dotyka także problematyki planowania przestrzeni miejskiej Warszawy w odniesieniu do jej dziedzictwa architektonicznego.


Mapa jest BEZPŁATNA


Będzie można ją znaleźć w najbliższym numerze Emma Pak, a także w takich miejscach jak m.in.:

  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej,
  • Dom Spotkań z Historią,
  • Narodowe Archiwum Cyfrowe
oraz niektórych klubokawiarniach m.in.:
  • Powiększenie,
  • Chłodna 25,
  • Sen Pszczoły,
  • Kępa Café,
  • Francuska 30,
  • Opary Absurdu.Informacje dodatkowe:

Koncepcja i opracowanie merytoryczne mapy: Patrycja Jastrzębska
Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski
Grafika: Zofia Herbich
Tłumaczenie: Monika Radzikowska

Organizator: Stowarzyszenie MASŁAW
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Projekt współfinansowany przez M. St. Warszawa

 
PARTNERZY PROJEKTU:

logo emma-pak-rgb
alt Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa


PATRONAT MEDIALNY:

logo Świat Architekturylogo stolica logo radio-warszawa logo emma-pak-rgblogo Świat Architektury


Dołącz do nas na Facebooku


Projekt wciąż się rozwija w internecie. Każdy, kto chciałby zgłosić wyburzenie, uzupełnić opis obiektu, lub przesłać zdjęcie, może to zrobić poprzez stronę Stowarzyszenia www.maslaw.org.pl albo umieścić informacje na stronie “Tu było, tu stało” znajdującej się na portalu społecznościowym Facebook. A efekty można oglądać na stronie Google Maps oraz u nas w sekcji
Projekty