Terapię manualną uważa się za naturalną i nieinwazyjną, a zarazem wyspecjalizowaną metodę fizjoterapii. Na początku pacjent poddany jest szczegółowemu badaniu zarówno ogólnemu, jak i manualnemu, a następnie fizjoterapeuta przechodzi do leczenia z wykorzystaniem specjalistycznych chwytów, ucisków, a także manipulacji. Do technik, które są wykorzystywane w ramach terapii manualnej, można zaliczyć m.in. masaż, neuromobilizacje, czy manipulacje. Podczas takiego zabiegu osoba wykonująca zabieg wykonuje swojemu pacjentowi znajdującemu się na leżance liczne uciśnięcia. Czas trwania jednej sesji to najczęściej 30-60 minut. Warto podkreślić, że przebieg terapii manualnej może być bardzo zindywidualizowany. Jej częstotliwość i długotrwałość jest zależna od specyfiki dolegliwości, z jaką zmaga się pacjent.

Terapia manualna – w jakich sytuacjach jest polecana?

Terapii manualnej mogą być poddane zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Z racji faktu, że tego rodzaju sesje polegają na pracy z więzadłami, stawami, czy mięśniami polecane są one osobą, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Można do nich zaliczyć m.in. bóle krzyżowe, czy lędźwiowe, a także rwę kulszową, a także różnego rodzaju wady postawy. Efekt terapii może być również zbawienny dla osób zmagających się z bólami stawów, a także nadmiernym napięciem oraz bólami mięśni. Dodatkowo jest ona polecana w przypadku Ciepienia na migreny, chroniczne bóle głowy, częstomocz, a także problemami ze stresem, czy nadmiernym napięciem mięśni wynikającym ze stresu. Z kolei do przeciwwskazań można zaliczyć ciążę, nowotwory, żylaki odbytu, osteoporoza w zaawansowanym stadium, a także złamania kości.

Terapia manualna – jakie są efekty jej działania?

Osoby decydujące się na terapię manualną mogą liczyć na szereg korzystnych dla zdrowia efektów. Wśród nich można wymienić przede wszystkim, ustanie dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Dotyczy to przede wszystkim bólu różnych odcinków kręgosłupa, a także mięśni, stawów, czy głowy. Dzięki niej pacjenci mogą liczyć również na większy niż dotychczas zakres ruchów. Inne pożądane efekty to ustanie drętwienia, zmniejszenie poziomu napięcia, a zmniejszenie stanów zapalnych i lepsza elastyczność tkanek. Pierwsze zauważalne efekty odpowiednio przeprowadzonej terapii manualnej pacjent może odczuć już po pierwszej sesji. Mimo to, aby móc w pełni ocenić poprawę stanu zdrowia należy odbyć wszystkie z przewidzianych w jej ramach wizyt.

Więcej informacji:

https://osteomedic.com.pl/terapia-manualna

https://osteomedic.com.pl/