Materac jest jednym najważniejszych elementów dobrze zaprojektowanej sypialni, ponieważ zapewnia właściwą regenerację ciała podczas snu. Powinien być wytworzony z przewiewnych, zapewniających skórze cyrkulację surowców, które nie są podatne na powstawanie pleśni i zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa. Warto jednak brać pod uwagę, że to, co będzie odpowiadało jednej osobie, nie do końca musi odpowiadać drugiej, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie takiego produktu przed zakupem.
Cechy dobrych materacy
Dobierając materac dla jednej osoby, zazwyczaj przyjmuje się, że powinien on mieć przynajmniej 80 cm szerokości, jego długość zależy od wzrostu człowieka, aby była komfortowa, powinna być o 20 cm dłuższa od ciała. Materac musi być na tyle elastyczny, żeby kręgosłup układał się naturalnie nie tylko w pozycji na plecach, ale również na boku. Twardość materaca określana jest w międzynarodowej skali literą H i cyfrą:
– H1 oznacza miękki materac, jest przeznaczony dla osób o niewielkiej wadze, sprawdzi się w łóżeczku dla dziecka,
– H2 to materac średnio miękki przeznaczony dla osób o wadze od 70 do 80 kg,
– H3 to oznaczenie materaca średnio twardego, który jest preferowany osobom od 80 do 100 kg, chociaż mogą z niego korzystać również osoby, które wolą twarde podłoże do spania,
– H4 jest oznaczeniem twardego materaca dedykowanego osobom powyżej 100 kg.
Dobre materace do łóżka powinny być sprężyste i równe, bez wyraźnych zapadnięć i nierówności. Im więcej komponentów wewnętrznych posiada materac, tym jest wyższy. Sprężynowe albo piankowe modele powinny mieć około 20 cm wysokości, dobre materace lateksowe muszą mieć od 22 do 25 cm wysokości. Odpowiednio dobrany materac powinien wystawać kilka cm poza ramę łóżka.
Funkcje dobrych materacy
Bardzo ważny jest rodzaj wypełnienia materaca, który odpowiada za kontrolowanie ciepłoty ciała, a także dostęp świeżego powietrza. Spełnienie tych funkcji wpływa na spokojny sen, suchy i świeży materac może być także o wiele dłużej wykorzystywany. Zastosowanie nowoczesnych technologii do produkcji materaca sprawia, że są to produkty, które doskonale wpływają na komfort fizyczny i psychiczny w czasie snu, a także przedłużają żywotności samego materaca. Idealny model powinien być dobierany indywidualnie, jeśli część lędźwiowa przylega całkowicie do materaca, a całe ciało się w nim zapada, to znaczy, że jest za miękki. Z kolei, jeśli można bez problemu wsunąć dłoń między plecy a materac, to znaczy, że jest zbyt twardy. Wszystkie krzywizny kręgosłupa muszą się układać naturalnie, wówczas wiadomo, że jest to dobry materac dobrze dopasowany do sylwetki.