Gdy wybieramy tani akumulator samochodowy, nie można tylko patrzeć na jego cenę i na to, aby kosztował jak najmniej. Ponieważ kierując się takim kryterium, montaż nowej baterii samochodowej może przynieść więcej strat niż pożytku. I na pewno akumulator nie będzie służył bez kłopotów przez kolejne 4 do 6 lat, bo tyle powinien właśnie funkcjonować bez zarzutu. O tym, jak wybierać tanie akumulatory, które nie będą zawodziły przeczytasz w dalszej części artykułu.
Wybieramy tani akumulator samochodowy – na co zwrócić uwagę?
Przed zakupem akumulatora trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry pasujące do naszego auta. Chodzi głównie o pojemność i prąd rozruchowy.
Pojemność wyrażana jest w amperogodzinach (Ah) i musi być zgodna z rodzajem i pojemnością silnika w naszym aucie. O tym, jaki akumulator pasuje do posiadanego przez nas pojazdu informuje instrukcja obsługi. Najważniejsze jest, aby pojemność nie była mniejsza niż ta podana przez producenta. Można też kupić baterię o większej pojemności, ale nie może ona przekraczać 10 procent tego, co wskazuje producent auta.
Kupno akumulatora o mniejszej pojemności, mimo że jest tańszy, nie ma żadnego sensu, ponieważ jego zamontowanie spowoduje kłopoty z uruchomieniem silnika. Z kolei zbyt pojemna bateria nie będzie nigdy doładowana do końca..
Przed zakupem akumulatora, trzeba też sprawdzić, czy prąd rozruchowy wyrażany w amperach (A) jest odpowiedni do jednostki napędowej naszego auta. Bo to on decyduje o skuteczności uruchomienia silnika nawet w ujemnej temperaturze. Nie może być mniejszy niż wskazuje instrukcja, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby był większy, ponieważ rozrusznik pobierze tyle energii, ile mu potrzeba.
Wybieramy tani akumulator samochodowy – może jednak bezobsługowy
Do tych tańszych należą akumulatory obsługowe, ale warto zastanowić się, czy nie wybrać akumulatora bezobsługowego lub wręcz hermetycznego. Są one prostsze w użytkowaniu. Nie tylko nie trzeba w nich sprawdzać i uzupełniać poziomu wody destylowanej, ale dodatkowo te hermetyczne działają w bardzo trudnych warunkach i również w pozycji do góry nogami. Można także zwrócić uwagę czy wykorzystana jest w nich technologia wapniowa, która ogranicza zjawisko samorozładowania baterii i parowania elektrolitu.
Ważne są również wymiary akumulatora i rozmieszczenie biegunów. Najlepiej, aby był on tak samo zbudowany jak poprzednia bateria..
Widać więc, że niska cena nie może być jedynym kryterium wyboru akumulatora. Może jednak lepiej kupić coś droższego, ale mieć pewność, że to sprzęt odporny na wysokie i niskie temperatury i wykorzystujący najnowsze technologie, które sprostają między innymi zasilaniu dodatkowego wyposażenia auta, na przykład ekranów podkładowych, odtwarzaczy multimedialnych i kamer.